معرفی استانداردهای آتش نشانی

انجمن ملی حفاظت از آتش NFPA

یک انجمن خصوصی برجسته و معتبر است که در سال ۱۸۹۶ تاسیس شده است و هدف آن از بین بردن خسارات، جراحات و مرگ ناشی از حریق و خطرات مرتبط با آن است. این سازمان کدهای عمومی، استاندارد، تحقیقات و آموزش را پایه ریزی می کند. انتشار بیش از ۳۰۰ کد و استاندارد از این انجمن تا کنون به منظور به حداقل رساندن خطر و اثرات آتش سوزی با ایجاد معیارهای ساخت و ساز، پردازش، طراحی، نصب و اجرا در سراسر جهان است. همچنین بیش از ۲۰۰ کمیته مشاوره آتش نشانی متشکل از بیش از ۶۰۰۰ نفر در سراسر دنیا همواره مشغول به روز رسانی و توسعه این کدها و استانداردهای آتش نشانی هستند.

کدهای NFPA کارهایی که باید انجام شود و استانداردها را مشخص می کنند که این کدها چگونه باید اجرا شود.

یکی از وظایف NFPA برچسب گذاری مواد شیمیایی خطرناک می باشد که به لوزی شناسایی خطر معروف است. برچسب در این روش به شکل یک لوزی است که به چهار لوزی دیگر تقسیم شده است.

 بخشی از دامنه های NFPA شامل موارد زیر است:

 • بررسی پایدار و موقتی ساختمان ها، فرایندها، تجهیزات، سیستم ها، محل های مربوط به ایمنی آتش
 • بررسی آتش، انفجار، حوادث مواد شیمیایی خطرناک و حوادث اضطراری مرتبط دیگر
 • بازدید از طرح های ساختمانی، نقشه کشی ها و مشخصات سیستم های ایمنی، سیستم حفاظت از آتش، فراهم کننده ها، آب، فرایندها، مواد شیمیایی خطرناک و دیگر موضوعات ایمنی انسان و آتش
 • آموزش ایمنی انسان و آتش، کارمندان، بخش های مسئول و عموم مردم از دسته های آتش
 • شرایط و سکونت های موجود، طرح و ساختار ساختمان های جدید، تغییر و ترکیب ساختمان های موجود
 • طراحی، تغییر و اصلاح، ساختار و نگهداری و آزمایش تجهیزات و سیستم های حفاظت از اتش
 • دست یابی به نیازها و خواست های بخش های سازمان آتش نشانی
 • خطرات آتش های محیطی در گیاهان، زباله ها، خانه های مخروبه و …

کمیته های NFPA:

 • کمیته های بازرسی
 • کمیته های میدان خسارت
 • کمیته های اجرایی
 • کمیته های امور مالی
 • کمیته های سرمایه گذاری
 • کمیته های امور اداری
 • کمیته های برنامه انجمن
 • کمیته های عضویت
 • کمیته های کاندیدا
 • کمیته های حقوق بازنشستگی

تعاریف NFPA

تعاریف زیر برای کلیه استاندارد های NFPA مشترک است و دانستن آنها در مطالعه کلیه استانداردهای NFPA مفید است. مقام مسئول و دارای صلاحیت (AHJ): سازمان یا فردی که مسئولیت اجرای الزامات کدها و استاندارد ها و یا تایید تجهیزات آتش نشانی و نصب آنها را به عهده دارد.

لیست شده(LISTED): لیستی از تجهیزات آتش نشانی و لوازم اعلام و اطفا حریق و یا خدماتی که توسط مشاور های آتش نشانی ذیصلاح قابل قبول تشخیص داده شده باشند.

تایید شده (APPROVED): قابل قبول تشخیص داده شده توسط مقام مسئول

باید( SHALL): بدین معنی است که آن کار اجباری است و باید انجام شود.

توصیه (SHOULD): بدین معنی است که آن کار اجباری نیست اما ضرورت انجام آن توصیه میشود.

استاندارد: شامل مقررات اجباری است که الزامات را نشان می دهد. چنانچه مقررات غير اجباری در آن باشد در یک پیوست، ضمیمه یا پاورقی نگاشته می شود.

Underwriter’s Laboratory (UL)

۱۲۰ سال پیش در آمریکا به منظور تست ایمنی محصولات جدیدآتش نشانی، به عنوان یک سازمان مستقل شروع به فعالیت کرد. امروزه، شبکه ای از سایت ها را بدین منظور در اختیار دارد. این سازمان ایمنی محصولات آتش نشانی را تست می کند، به تولید کنندگان گواهی اصلات کالا می دهد و استانداردهای ایمنی خود را در طیف وسیعی از صنعت به روز می کند. درواقع UL به صورت علمی در پنج زمینه تخصصی محصولات ایمنی و اعلام و اطفا حریق، محیط زیست، بهداشت و حیات و همچنین خدمات تحقیق دانشگاهی فعالیت می کند. کلیه این خدمات در جهت ایجاد اعتماد و اطمینان خاطر تولید کنندگان و مصرف کنندگان می باشد. همچنین UL با دارا بودن ۱۲۰ مرکز خدمات بازرسی، از ۱۰۲ کشور جهان مشتری دارد که 1.5 میلیارد نفر از مصرف کنندگان محصولات تحت تائید UL در آسیا، اروپا و شمال آفریقا هستند.

FM Approved

تائیدیه FM که مخفف Factory Mutual است مربوط به شرکتی در آمریکا است که با بیش از ۱۵۰ سال قدمت، پرداخت خسارت بیمه های پیشگیری و جبران خسارات حریق را برعهده دارد. این شرکت بیمه گزار از روش غیرسنتی بیمه تجاری استفاده می کند. در این روش حق بیمه و خطرات برخلاف روشهای آماری، براساس تجزیه و تحلیل و تخمین مهندسی، برآورده می شود. شرکت FM این توانایی را دارد که به منظور کاهش خطرات، به طور کامل ارزش محصولات بکار رفته در ساختمان کارفرما را نیز ارزیابی کند. روال این شرکت به این صورت می باشد که در ابتدا کارشناسان FM محل موردنظر جهت بیمه را از نظر ارزیابی خطر بازدید و توصیه های لازم برای پیشگیری از بروز آن را در جهت کاهش خسارات مادی و معنوی ارائه می دهند.

این شرکت بیمه گر بین المللی با فعالیت در بیش از ۱۰۰ کشور جهان، در سال ۲۰۰۹ دارای 6.3 میلیون دلار مازاد هزینه های بیمه گذار بوده است. این شرکت با همکاری شرکت ها و سازمان های استاندارد و با توجه به امکانات خود قادر است، محصولات تولیدشده در صنعت ایمنی را بطور کامل بیمه نماید. این بدین معنی است که اگر محصولی دچار مشکل فنی شده و یا از استاندارد معین خارج شده باشد این شرکت کلیه خسارات وارده را طبق نظر کارشناسی و مهندسی به مشتریان خود پرداخت خواهد نمود. FM زمینی به مساحت ۶۴۸ هکتار را در مرکز تحقیقاتی خود در West Gloster آمریکا جهت انجام تست های آتش سوزی و مناطق انفجاری، تکنولوژی های پیشگیری (اعلام و اطفا حریق) و اکتشافات پرخطر، آسیب ها و فجایع طبیعی (سیل، گردباد و …) خطرات الکتریکی و تحقیقات درباره سیستم های هیدرولیکی اسپرینکلر ایجاد نموده است. این تست ها، گواهی بر چگونگی سوختن تولیدات و چگونگی وضعیت اجزاء تشکیل دهنده اصلی تجهیزات در زمان آتش سوزی می باشد.

داشتن این تاییدیه در محصولات ایمنی، اطمینان خاطری برای مشتری است، به طوری که بسیاری از کارفرمایان، مشاوران و یا مصرف کنندگان خواستار استفاده از آن در تجهیزات ایمنی آتش نشانی خود می باشند.

EN12845   استاندارد اروپایی طراحی سیستم های اطفاء حریق است. این استاندارد که برگرفته از استاندارد بریتانیا است از سال ۲۰۰۴ منتشر شده است. از آنجاییکه ضوابط موجود در کشورمان بر اساس NFPA نگاشته شده است در طراحی سیستم های اطفاء حریق به این استاندارد توجه نشده است و تنها در بخش پمپ های اطفاء حریق قدری به استاندارد اروپایی پرداخته شده است.

محققان امریکایی و کانادایی به تازگی موفق به کشف نشانه هایی شدند که ثابت می کند انسان های نخستین حداقل یک میلیون سال پیش آتش را کشف کردند. با کشف آتش گروه های انسانی در روی کره زمین گسترش بیشتری پیدا کردند، و از مناطق گرم مهاجرت کرده، و به سوی سرزمین های معتدل و سرد کوچ کردند. آتش انسان را در فرار از سرما و رهائی از اسارت محیط طبیعی یاری داد. روشنایی آتش در شب سلطه انسان را بر مناطق بیشتری سبب شد و حیوانات وحشی و خشن را از اطراف او فراری داد. در قرون وسطای میلادی، انسان ماده دیگری را به نام زغال سنگ را شناخت و از آن به عنوان منبع انرژی استفاده کرد. از این ماده علاوه بر گداختن فلزات و ساخت شیشه و سفالینه، توانست ماشین بخار را راه اندازی کند. در سال ۱۷۶۴ میلادی یک مهندس اسکالندی به نام جیمز وات نخستین ماشین بخار واقعا عملی را ساخت. در این ماشین مصرف سوخت باعث می شد که ماشین کار کند به این ترتیب به تدریج ماشین جای نیروی ماهیچه ای انسان را گرفت. و راه رسیدن به دنیای جدید را هموار کرد. امروز در دهه دوم از هزاره سوم میلادی زندگی انسان بدون آتش غیرممکن به نظر می رسد. با ضرب المثلی است که می گوید آتش خدمتگزار خوبی است اما ارباب بدی است. آتش خارج از کنترل را حریق می نامند. حریق یکی از مهم ترین مخاطرات امروز بشر است و در طول هر سال جان چندین انسان را تهدید کرده و میلیاردها دلار خسارت به بار می آورد. بررسی ها نشان میدهد ۷۵ تا ۸۰ درصد حريق ها قابل پیش بینی و پیشگیری می باشد و در صورت استفاده صحیح از ادوات و تجهیزات اعلام و اطفاءحریق شامل دتکتور های دودی، دتکتور های حرارتی، سنسور مونوکسید کربن، فایرباکس ها، اسپرینکلر ها و… می توان خسارات و تلفات حريق های غیر قابل پیش بینی را نیز به حداقل رساند. اطفاء حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش بوسیله خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتشهای ناخواسته انجام می گیرد. اهداف آن حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست است.

نظر شما :